No items found.
9
.
4
.
2025

Není rýma jako rýma. Jarní alergie umí znepříjemnit život

Kýchání, ucpaný nos, dušnost, oteklé a uslzené oči. To jsou nejčastější příznaky alergie na pyly, která s příchodem jarních měsíců dokáže potrápit až čtvrtinu Čechů. Přitom pomoc je relativně snadná. Ve většině případů dobře zabere lék ze skupiny antihistaminik.

No items found.

Co je alergie a jak vzniká?

Alergie je jednoduše řečeno neadekvátní chování imunitního systému. Ten nás má chránit před viry, bakteriemi i škodlivými látkami, proto v případě, kdy vyhodnotí, že je náš organismus v nebezpečí, spustí obrannou reakci. Vlivem poruchy však může stejným způsobem zareagovat i na zdánlivě neškodné podněty z okolí. Říká se jim alergeny.

V březnu a dubnu jsou nejčastějšími alergeny poletující pyly, které do vzduchu uvolňují kvetoucí keře a stromy. A jaké dřeviny konkrétně způsobují jarní alergii? Jde o břízu, olši, vrbu, lísku či dub. U citlivějších jedinců se pak jarní alergie může "protáhnout" až do podzimu. V květnu začíná sezóna trav a obilovin. V tomto období kvete například bojínek luční, jílek vytrvalý, lipnice luční, žito či pšenice, takže pro alergiky může mít i obyčejná procházka po poli či louce fatální následky. Ani s koncem léta se pacientům nemusí ulevit. Některé plevely jako třeba lebeda, ambrozie či kopřivy produkují pyl i na podzim.

Projevy pylové alergie

Alergie na pyly se projevuje rýmou, která přichází náhle, objevuje se hlavně při kontaktu s alergenem a není doprovázena horečkou nebo bolestí v krku. Typické jsou vodnatý výtok z nosu a časté kýchání. K tomu se obvykle přidává i svědění, pálení a slzení očí, u pacientů se může objevit zvýšená dušnost a únava, případně i vyrážka.

Někteří lidé se s alergií narodí, někomu se objeví až v průběhu života. Sezónní terapie je obvykle dostatečná, běžně se ke zmírnění příznaků používají nosní spreje a oční kapky, antihistaminika, kortikosteroidy a dekongestanty.  U těžších forem alergií je pak na místě vyšetření specialistou, někdy je pak indikována specifická alergenová terapie.

Minimalizace kontaktu s alergeny

Vedle doporučené medikace patří k základům úspěšné léčby minimalizace kontaktu s alergeny. Tedy omezení pobytu venku v době nejvyšší koncentrace pylů, což bývá zejména ráno a večer, používání slunečních brýlí, výměna a praní oblečení po návratu z venku, pravidelné větrání, ideálně po dešti, kdy je koncentraci pylu ve vzduchu menší. Významnou pomocí může být i domácí čistička vzduchu.

 

Galerie

Máte zájem o naše služby?

Kontaktujte nás.